Regeneracja Reflektorów Przednich

Tomasz Kowalski 09.02.2020

Jeśli reflektory przednie w Twoim aucie jaśnieją troszkę osowiale, prawdopodobnie należałoby przeprowadzić ich regenerację. Wyjątkowo przed przyjściem jesieni, gdy coraz bardziej systematycznie podróżujemy po zmroku i skuteczna widoczność posiada niebagatelną rangę dla naszego bezpieczeństwa. Skupię się tutaj na konwencjonalnych reflektorach przednich z żarówką oraz odbłyśnikiem, nowoczesne reflektory LED’owe bądź laserowe egzekwują zupełnie odmiennego, w większym stopniu skomplikowanego rozwiązania.

reflektor przedni iveco

Regeneracja reflektora przedniego składa się z dwóch kroków. Po pierwsze, trzeba skorygować niesprawny odbłyśnik. To plastikowy czy metalowy składnik z napylonym aluminium, odbija światło żarówki przenosząc je na ulicę. W bardziej starych autach aluminium z odbłyśnika się wypala zatem taki reflektor przedni iveco o wiele gorzej może obijać światło. Naprawa reflektora przedniego do iveco polega na powtórnym jego napyleniu. Dokonuje się to w specyficznych komorach próżniowych i zyskuje się wtenczas lustrzaną pokrywę reflektora przedniego do iveco. Niefortunnie takiej naprawy reflektora przedniego raczej nie przeprowadzisz indywidualnie w swoim garażu. Lepiej jest oddać odbłyśniki do kompetentnego ośrodka. Mnogość kloszy do reflektorów przednich jest sklejonych z odbłyśnikiem i żeby je rozczepić trzeba ogrzać łączenie, np. opalarką. Powinno się przy tym uważać, by nie zniszczyć komponentów reflektora przedniego.

Następnym zagadnieniem jest wyczyszczenie i/lub wypolerowanie klosza reflektora. Plastikowe klosze reflektorów da się wypolerować specjalnymi pastami. Do szklanych kloszy reflektorów przednich doskonale nadaje się tlenek ceru. Polerowanie wykonujemy manulanie bądź mechanicznie. Podczas takiej czynności skieruj ponadprzeciętną uwagę na temperaturę szlifowanej powierzchni - plastik może się zniekształcić, natomiast szkło popękać. Finalnie trzeba sklecić wszystko na powrót z zastosowaniem kleju poliuretanowego. Odradzam zastosowanie kleju do szyb, bowiem później rozklejenie lampy będzie niesłychanie skomplikowane. Po prawidłowym wykonaniu regeneracji i rozstawieniu reflektorów na pewno zaobserwujemy poprawę w jasności lamp.

Tomasz Kowalski