Raspberry Pi

Tomasz Kowalski 29.06.2016

Fascynacja komputerami zwykle opiera się na zachwycie najszybszymi i najnowszymi urządzeniami, oferującymi niezwykłą wydajność, jednak co za tym idzie niesamowicie drogimi. Z drugiej strony w ostatnim czasie można zaobserwować wysyp bardzo tanich komputerków, które nierzadko mieszczą się na jednej płytce, i których podstawowym celem jest umożliwienie jak najszerszej grupie ludzi za jak najmniejsze pieniądze wejście w świat komputerów.

Przedstawicielem tej grupy jest urządzenie, które już zdobyło sobie wielki rozgłos za sprawą swej wyjątkowo niskiej ceny i możliwości, które wydają się być nieograniczone. Raspberry Pi (zwany popularnie Malinką) to komputerek wielkości karty kredytowej, który kosztuje niewiele więcej niż 100 zł. Jest on oparty na procesorze w architekturze ARM, jaka wykorzystywana jest również w większości dostępnych obecnie smartfonów. Procesory wykonane w architekturze ARM cechują się niezłą wydajnością ale przede wszystkim wyjątkowo niskim zużyciem prądu. Systemem operacyjnym jaki działa na tym małym komputerze jest Raspbian, który jest odmianą Linuxa, choć na najnowszych wersjach Raspberry Pi można uruchomić nawet Windows 10.

Raspberry Pi

Standardowo komputer nie jest dostarczany z zasilaczem ani obudową – to trzeba zorganizować sobie we własnym zakresie. Zasilany jest przez złącze USB napięciem 5V. Jako pamięć masowa wykorzystywane są standardowe karty pamięci SD.

Najnowszy model, Raspberry Pi 3 wyposażony jest w 64-bitowy czterordzeniowy procesor ARMv8 o częstotliwości taktowania 1,2GHz, wbudowaną kartę sieciową Wi-Fi, 1GB pamięci RAM, 4 porty USB, port HDMI, port Ethernet, złącze mini jack, slot karty pamięci.

Komputer ten ma bardzo wszechstronne zastosowania. Został zaprojektowany przede wszystkim w celu upowszechnienia dostępu do informatyki (edukacja) w biednych rejonach Ziemi, choć najpowszechniej jest kupowany przez klientów z krajów rozwiniętych. Świetnie nadaje się do sterowania rozmaitymi urządzeniami elektronicznymi np. robotami, choć można go wykorzystać także jako sterownik do alarmu przeciwwłamaniowego lub monitoringu, z powodu swego niskiego zapotrzebowania na energię i wbudowaną obsługę wielu kodeków wideo jest idealny do zbudowania centrum rozrywki typu Media Center, wykorzystywany bywa również jako serwer NAS. Dzięki dużej ilości emulatorów może być wykorzystywany także jako konsola do retro gamingu.

Raspberry Pi

Raspberry Pi jako Media Center

Tomasz Kowalski