Płyty Winylowe – Podróż W Czasie

Tomasz Kowalski 15.01.2021

Ludzie, których młodość przypadła na lata 70–te czy 80–te rozpamiętują z przejęciem urządzenia jakie posiadali w domu ich rodzice. Czarno–biały telewizor, maszynka do krojenia chleba, grzałka do wody, prodiż, a nade wszystko – adapter. Wczesne utwory o Puszku–Okruszku, albo bajki muzyczne, w których artyści wedle starej szkoły wymawiali „L” zamiast „Ł” uformowały upodobania teraźniejszych 40/50–latków. Płyty winylowe, słuchane aż do zdarcia, ukochane i zapoznane na pamięć, były skarbem. Całe kolekcje płyt zajmowały nieduży regał czy meblościankę.

płyta winylowa

Obecnie adapter, nie ma nic wspólnego ze poprzednim rzęchem, lecz najczęściej jest to wysokiej klasy aparatura. W erze internetu da się posłuchać muzyki online, lecz poszczególnych utworów nie ma w sieci, znaleźć je można wyłącznie na płycie winylowej. Szczęściarze, którzy dbali przez dziesiątki lat o swoje adaptery, być może mogą się nimi jeszcze napawać. Chociaż niepewne, aby po wielu latach, były one w 100% sprawne. Regularna renowacja i wymiana pewnych komponentów pozwala nieraz na wykorzystywanie i odtwarzanie płyt winylowych.

Kolekcje płyt winylowych z lat 70–tych lub 80–tych są prawdziwą okazją. Istnieją co prawda rozpowszechnione płyty z tychże lat, które są osiągalne oraz tanie. Białe kruki pośród winyli, potrafią być niesłychanie kosztowne oraz incydentalnie widuje się je w sprzedaży.

Gramofon współcześnie kojarzy się z zagorzałymi melomanami, oldschoolowymi ludźmi, jacy ubóstwiają styl „vintage” i wyjątkowe kolekcje. Nie jedynie pasjonaci retro decydują się na zakup. W dobie chińszczyzny i bylejakości, odporny i przyjemny dla oka sprzęt jest na wagę złota. Płyty winylowe nie należą do najtańszych, jednakowo jak adapter. Wszak dla wielu ludzi jest wyznacznikiem prawdziwej muzyki. Przynosi także możliwość współżycia z cudownymi przedmiotami, jakimi są bezspornie płyty winylowe i designerskie gramofony.

Tomasz Kowalski