Milowe Kamienie W Historii Piśmiennictwa

Tomasz Kowalski 28.11.2021

Funkcjonujący w aktualnych czasach obywatel może posiadać już coraz to słabszą styczność z tekstem drukowanym na typowej kartce papieru. Wynika to z tego, że coraz to istotniejsza ilość dokumentów występuje wyłącznie i wyłącznie jako zapis elektroniczny, jaki czyta się na urządzeniach elektronicznych z ekranem tego rodzaju jak laptopy, tablety, smartfony czy czytniki e-booków. Jest to wyjście całkiem przydatne i oszczędzające miliony ton papieru, a przez to także dopuszczające żyć wielu lasom (jednak bynajmniej nie aż tak ekologiczne, albowiem do produkcji takich urządzeń elektronicznych wykorzystuje się kolosalne ilości cennych surowców, jakie należy wydostać z wnętrza Ziemi, co musi uzależniać się z jej destrukcją, z kolei – jak każdy zdaje sobie sprawę – cykl życia tych akcesoriów jest coraz to krótszy, przeto coraz to więcej takich surowców potrzeba wykopywać). Jednak czytanie słów zanotowanych na stronie papieru ma w sobie pewien wdzięk, czego nie można przyrównać z ekranem monitora, a poza tym jest bardziej naturalne dla wzroku.

Wynalazek druku

W historii zapisu tekstów na papierze odznaczyć powinno się kilka tzw. kamieni milowych, z których bez wątpliwości najistotniejszym był wynalazek druku, którego w XV w. dokonał Gutenberg. Ktokolwiek wspomina to nazwisko z podręczników szkolnych. To jego zasługa, że w przeciągu poprzednich pięciu wieków rozwój ludzkości dokonał skokowego rozkwitu i że możemy cieszyć się teraz z tych różnych wynalazków jakie użytkujemy na co dzień. Gdyby podobne odkrycie nie miało miejsca, to nie byłoby rozwoju oświaty jaki doprowadził do błyskawicznego przyrostu liczby uczonych ludzi oraz następnych odkryć. Druk za sprawą ruchomych czcionek pociągnął drastyczne potanienie wszelakich książek (jakie niegdyś kosztowały majątek, albowiem potrzebowały być przepisywane manulanie), które mogły dotrzeć do mnóstwa ludzi jacy wcześniej nie potrafili sobie na nie pozwolić. Wywołał także szereg ruchów społecznych, jak chociażby Reformację, jaka uwolniła umysły mnóstwa ludzi spod inwigilacji Kościoła Katolickiego.

Maszyna do pisania

Kolejnym odkryciem, o jakim należałoby napisać było wymyślenie w 1867 maszyny do pisania przez amerykańskiego wynalazcę Christophera Latham Sholes’a. Od tamtego czasu ludzie zdobyli szansę nie tylko przeczytania treści spisanych bezproblemowymi do odcyfrowania maszynowymi krojami pisma, ale też możliwość ich spisywania. W dodatku pisania w efektywniejszy niż odręcznie sposób. Pisanie na klawiaturze maszyny do pisania pozwala spisać większą ilość słów w krótszym czasie, a oprócz tego podobny dokument jest łatwy do odcyfrowania w przeciwstawieniu do pisma własnoręcznego.

Maszyna do pisania

Takie odkrycie musiało zatem wpłynąć na rozwój dziennikarstwa i pisarstwa. Osoby o tzw. lekkim piórze mogły od tamtego czasu dużo szybciej przelać na papier wszelakie myśli, które zalegały im w głowach. Interesującą sprawą jest też taka sprawa, iż treść pisana na maszynie do pisania nietrudno jest tworzyć w paru kopiach jednocześnie. Starczy umieścić kalkę pomiędzy kartki papieru i maszyna do pisania odbijając literę na kartce odbije go w paru kopiach jednocześnie. Ta właściwość podobnego urządzenia przetestowała się w pracy urzędowej.

Skład komputerowy

Potem mamy zrazu wyłącznie upowszechnienie do powszechnego zastosowania komputerów, które jeszcze bardziej ułatwiły pracę z tekstem, ale skoro w tym artykule chciałem pisać o bardziej „analogowych” metodach na zapis tekstu to wątek ten na razie pozostawię, wszelako może wrócę do niego kiedyś albowiem jest to niesłychanie interesujący epizod historii zapisu tekstu.

Tomasz Kowalski