Jak Zlecać Tworzenie Stron Www?

Tomasz Kowalski 07.09.2017

Wyłonić z gąszczu firm właściwego wykonawcę witryny internetowej nie stanowi prostego zadania. Identycznie jak w jakiejkolwiek innej sferze działalności, o której większość osób nie ma wyobrażenia, gdy dochodzi do epizodycznego zamówienia wyrobu lub usługi nie całkiem zrozumiałe jest od czego ruszyć i jakie założenia brać pod uwagę. W pewnych przypadkach jako wielofunkcyjne założenie traktujemy cenę, myśląc że wysoka cena jest za każdym razem odpowiednikiem najwybitniejszej jakości, niemniej faktycznie wcale tak być nie musi. O ile posiadamy szczęście trafimy istotnie na produkt znakomitej jakości, w przeciwnym wypadku trafimy raptem w sidła firmy polującej na nieświadomych.

Kierowanie się ceną i analiza portfolio

Cena może być bez powątpiewania niebywale ważnym kryterium niemniej w przypadku usługi którą jest opracowanie oraz implementacja witryny internetowej nie do końca dostajemy pewność co mieści się w tejże cenie. Jest jednak względnie przystępny dla każdego sposób na weryfikację, od którego w dowolnym przypadku powinniśmy rozpocząć procedurę doboru wykonawcy. Tym łatwym chwytem jest oglądnięcie poprzednich realizacji agencji jakich propozycję bierzemy pod uwagę. Dowolna agencja interaktywna posiada przecież na swej stronie biznesowej zakładkę z przykładami poprzednio wykonanych wdrożeń stron www i jeżeli eksponuje cennik a jest on dla nas dogodny to w następnej kolejności powinniśmy się dogłębnie przyjrzeć treści tego rodzaju zakładki. Zamieszczone są tam strony zrealizowane przez firmę, a którymi raczy się ona pochwalić. Jeżeli ich poziom jest fatalny to trudno domniemywać aby niespodzianie agencja interaktywna wykonała projekt na skalę światową. Jakość kroczy jednak w parze z ceną a dużo małych przedsiębiorstw nie będzie nigdy stać na współpracę z najlepszymi, przeto odpowiednio dobrać wtedy agencję jakiej ceny są przyzwoicie powiązane z jakością wykonanych projektów.

Pułapki w procesie zamawiania strony www

Ignorując analizę portfolio i koncentrując się całkowicie i wyłącznie na cenie można spodziewać się wielu niedomówień, nadmiernych wymagań, a nierzadko także waśni między wykonawcą oraz klientem. Nie jest także najwłaściwszym pomysłem zabieganie o projekt początkowy z przeoczeniem badania portfolio. W większości wypadków uzyskamy wówczas po prostu ociupinę zmieniony projekt, który został odrzucony przez inną firmę. Jest to również nie do końca uczciwe podejście gdyż agencja musi zainwestować czas wielokroć bez pewności jego zwrotu (a czasem wprost ryzykując iż jej projekt zostanie zrabowany a realizacją serwisu w oparciu o opracowany projekt zajmie się firma najtańsza). Trzeba zadać sobie w tym momencie pytanie – czy i ty ochoczo spełnisz usługę dla nieznajomego zleceniodawcy z obietnicą gratyfikacji tylko jeśli usługa mu się spodoba? Nie sądzę. Nie oczekuj tego zatem od innych.

Rozrzut stawek za podobną pracę

Jaki jest powód tak rażących sprzeczności w cenach, za zdawałoby się jednakową pod względem technicznym usługę jaką jest tworzenie stron www śląsk? Najistotniejszym czynnikiem, który spoczywa u podwalin dysproporcji jest koszt. Często cena za nieodróżnialne od siebie strony internetowe może różnić się chociażby o parę tysięcy złotych. Niewielkie agencje, częstokroć jednoosobowe, pracujące zdalnie bez wynajmowania biura i zatrudniania wielu osób (poza sporadycznym zlecaniem prac, jakich nie są w stanie przeprowadzić na własną rękę) mogą zaoferować często to samo w cenie stanowczo mniejszej aniżeli większa agencja, jaka ma na posadach mnóstwo osób (bardzo często więcej nieproduktywnych niż wprost zatrudnionych w mechanizm kreatywny), biuro, samochody służbowe itp. Z pewnością niższy bywa również poziom stawek w agencjach zlokalizowanych poza wielkimi miastami (zwłaszcza takimi funkcjonującymi zdalnie), a czego pewnie nie trzeba objaśniać – cały przewód sporządzenia strony internetowej może się obecnie przedsiębrać bez ani jednego indywidualnego spotkania. W przewadze wypadków łączność przez Internet i telefon jest całkowicie wystarczająca.

Gdy więc będziesz wyszukiwać agencję do budowy swej następnej strony www spoglądaj przede wszystkim na portfolio, dopiero następnie na stawkę oraz bierz pod uwagę skorzystanie z usług niewielkich agencji spoza największych miejscowości.

Tomasz Kowalski