Agregaty Prądotwórcze - Kto Z Nich Korzysta?

Tomasz Kowalski 19.02.2021

Agregaty prądotwórcze przydatne są w każdym miejscu gdzie, gdzie nie sięga normalna sieć elektryczna, zaś pożądany jest prąd do zasilania pewnych urządzeń. Tak się składa, że obecna technologia w olbrzymiej rozpiętości uzależniona jest od dostępu do energii elektrycznej, niejako uzależniając nas od prądu. Agregat prądotwórczy jako urządzenie samodzielnie dostarczające prąd elektryczny jest praktycznym zamiennikiem prądu z sieci energetycznej w stanowiskach ciężko dostępnych albo przy okresowym braku dostępu do prądu.

agregatTakie sytuacje najczęściej zdarzyć się mogą wskutek (coraz częstszych) ataku żywiołów: wichura, powódź, pożar – gdy linie energetyczne są zerwane, lub w trakcie organizacji zabaw plenerowych w atrakcyjnie zlokalizowanych miejscach: na koncertach do wspomagania oświetlenia i układów kolumnowych, na kiermaszach plenerowych do zasilania stoisk, na weselach, imprezach integracyjnych i innych.

Na takie okazje nie opłaca się nabywać drogiego w końcu narzędzia jakim jest generator prądotwórczy, tańszym i rozsądniejszym rozwiązaniem może być jego wynajem. W dodatku firma wypożyczająca agregat zajmie się jego obsługą co z pewnością może stanowić problem dla ludzi bez należnej kwalifikacji fachowej.

Innym przykładem gdy niezbędny jest agregat prądotwórczy są miejsca, w których po prostu nie ma prawa zabraknąć prądu. Do tego rodzaju miejsc na pewno możemy zaliczyć szpitale albo serwerownie (w końcu najważniejszym zasobem są w dzisiejszych czasach dane). Jednak takie miejsca są zaopatrzone w stacjonarne agregaty prądotwórcze. Taki generator prądu wyposażony jest w dosyć wielki silnik. Jednostki tego rodzaju produkuje przykładowo firma Iveco. Tego rodzaju agregaty z silnikami Iveco sprostają najcięższym warunkom. Mogą godzinami, a nawet dniami zasilać w prąd całe budynki, do momentu aż naprawione zostaną usterki w sieci przesyłowej.

Nie można nawet sobie wyobrazić jak ważne jest utrzymanie prądu w miejscach, które ratują ludzkie życie czy też operują naszymi pieniędzmi (serwerownie w bankach).

Tomasz Kowalski